Warto wiedzieć

To kącik dla Rodziców, którzy szukają inspiracji, rady, chcą się uczyć i poznawać siebie, a przede wszystkim swoje Dziecko. Gorąco zachęcamy do przejrzenia naszych propozycji czytelniczych i nie tylko.

Kobiety poszukujące inspiracji do działania, tworzenia, wszelkiej aktywności serdecznie zapraszamy do słuchania audycji  w radiu ZET CHILI „Sukces pisany szminką” oraz na stronę „pełną inspiracji”: www.sukcespisanyszminka.pl

Fajne wakacje ! To motto właściciela Hotelu Columbus w nadbałtyckich Rowach. Zarówno rodzice jak i pociechy czują się tam szczęśliwi. Sami to
sprawdziliśmy i gorąco polecamy !

Gorąco polecamy

książki o relacjach międzyludzkich,  o odpowiedzialnym rodzicielstwie, o tym jak dobrze wychowywać dzieci, a także książki, które pomagają nam w weryfikowaniu samych siebie, zmuszają do myślenia i zastanowienia. Dzięki takiej lekturze możemy w pełni świadomie spojrzeć na samych siebie, na świat wokół nas, na ludzi, a także po prostu zrelaksować się.

Naprawdę warto przeczytać 🙂   

WYCHOWANIE BEZ PORAŻEK, Thomas Gordon
Książka – drogowskaz na całe życie. To nie tylko odpowiedź na mnóstwo pytań związanych
z odpowiedzialnym rodzicielstwem, ale także lektura mobilizująca do podsumowania nas samych, naszych zachowań w różnych sytuacjach, naszych przemyśleń, wniosków.
To weryfikacja naszych umiejętności komunikowania się nawet z samymi sobą.
I to jest w tej książce najbardziej niesamowite: czytając widać wszystko jak na dłoni: jacy jesteśmy naprawdę, jak reagujemy w różnych sytuacjach, czy potrafimy opanować nerwy, strach, emocje. Człowiek po prostu siada i nie może uwierzyć, że do tej pory nie uświadamiał sobie tylu błędów, które popełniał. Ale dalej jest jeszcze ciekawiej: w miarę czytania człowiek znajduje rozwiązanie – „przepis” na swoje życie i to jest prawdziwy sukces. Polecam Rodzicom w każdym wieku i na każdym etapie życia. To książka, do której wracam ilekroć mam jakiekolwiek wątpliwości i pytania jak być lepszym. Z tej serii ukazały się: Wychowanie bez porażek w szkole, Wychowanie bez porażek w praktyce.

 

RODZIC JAKO PRZYWÓDCA STADA, Jesper Juul

Każde dziecko na etapie wychowania potrzebuje przewodnictwa osoby dorosłej, zwłaszcza rodzica – tak brzmi bezsporne założenie, któremu hołdują niemal wszyscy psycholodzy, pedagodzy i eksperci w dziedzinie wychowania na świecie. Potwierdza je także Jesper Juul, który w swojej bestsellerowej publikacji zatytułowanej „Rodzic jako przywódca stada. Pełne miłości przywództwo w rodzinie” obrazowo tłumaczy wszystkie budzące wątpliwości tajniki wychowywania dzieci. Swoje założenia duński terapeuta i niekwestionowany autorytet opiera na wartościach, którymi kierują się w swoim życiu rodzice. Autor zadaje istotne pytania wszystkim dorosłym, którzy doczekali się potomków: Czy jesteśmy w stanie wziąć odpowiedzialność za własne błędy? Czy szanujemy godność osobistą, uczucia i marzenia naszego dziecka? Czy jesteśmy wobec niego autentyczni?

 

 

ZAMIAST WYCHOWANIA, Jesper Juul

W osobistej rozmowie Jesper Juul porusza cale bogactwo wątków związanych z wychowaniem dzieci. Poczucie własnej wartości, nauka odpowiedzialności, rozwiązywanie sytuacji konfliktowych, problemy w szkole – te i wiele innych kwestii pojawiają się w tej książce. Cenne są liczne przykłady z doświadczenia i praktyki poradniczej duńskiego pedagoga, które pozwalają bliżej zrozumieć jego podejście do dzieci i do rożnych problemów w rodzinie. Juul opowiada o tym, co najważniejsze w relacjach z dziećmi: rezygnacji z pozycji siły i poważnym traktowaniu ich potrzeb. Jedną z nich jest chęć bycia naprawdę dostrzeżonym przez dorosłych. Wbrew pozorom nie jest to wcale łatwe. Podpowiada, jak kochać dzieci, żeby czuły, że są kochane, jak rozwiązywać konflikty rodzące się wokół władzy w rodzinie i jak może wyglądać prawdziwie osobista rozmowa z dzieckiem.

 

 

NIE Z MIŁOŚCI, Jesper Juul

Otwarte i stanowcze NIE jest często lepsze dla dziecka niż wymuszone TAK. Dlaczego zatem tak ciężko przychodzi nam odmawianie dzieciom? Jesper Juul, duński pedagog o światowej renomie, zachęca rodziców do budowania szczerych relacji z dzieckiem, które obejmą zarówno miłe dla wszystkich przytakiwanie i zgodę, jak i konieczne niekiedy odmowę oraz sprzeciw. Pokazuje, że jest to jeden z warunków wychowania silnych i świadomych swojej wartości dzieci.

 

 

UŚMIECHNIJ SIĘ! SIADAMY DO STOŁU, Jesper Juul

Dlaczego wspólne posiłki są ważne dla rodziny? Jak radzić sobie z najczęstszymi problemami przy stole? W jaki sposób uczyć dzieci właściwych manier? Wokół tych i wielu innych pytań związanych z rodzinnym jedzeniem krążą refleksje wybitnego duńskiego pedagoga Jespera Juula. W swojej osobistej książce pokazuje, jak bardzo relacje między dorosłymi i dziećmi wiążą się z jedzeniem i jak ważne jest stworzenie dobrej atmosfery przy stole. Same potrawy na talerzu nikogo nie nasycą – twierdzi Juul. – Dużo ważniejsze są bliskość, ciepło i bezpieczeństwo, które dajemy dzieciom razem z jedzeniem.

 

 

 TWOJA KOMPETENTNA RODZINA, Jesper Juul

Co mówi o nas zachowanie naszych dzieci? Jak być dobrym przywódcą w rodzinie? Jakiego zainteresowania potrzebują dzieci? Co jest ważniejsze: posłuszeństwo czy samodzielność? Rodzina to miejsce, w którym wszyscy powinni czuć się dobrze. Niestety, to również miejsce, gdzie rodzą się konflikty i ścierają różne interesy. Jesper Juul, doświadczony pedagog i terapeuta rodzinny, dzieli się refleksjami na temat najczęstszych problemów rodziców i dzieci: agresji, niewłaściwej komunikacji, konfliktów przy stole, zachwiania życzliwych relacji, braku właściwego przywództwa dorosłych.

 

Czasem wystarczy zmienić w słowie jedną literkę, by oznaczało coś całkiem innego, a rymują się ze sobą rzeczy całkiem niepojęte! Zaskakujące historyjki wiążą się z zadziwiającymi możliwościami … Rodzicom, którzy lubią aktywne czytanie z dziećmi, polecamy poniższą serię książek. To rewelacyjna zabawa z czytaniem oraz świetne ćwiczenie logopedyczne. Przed snem, na wakacjach, podczas długich zimowych wieczorów – fantastyczna przygoda z „łamaniem” języka. Kto jest niczym szermierz szybki, kto ma język giętko-gibki, kto się nie da trudnym słówkom, ten da radę Łamigłówkom. Nikt tak malować nie potrafi, jak pani na tej fotografii. Tekstem zapisał wszystkie strony pan, który siedzi obok żony, a ich dzieciaki tydzień cały, też jak umiały, pomagały. Wszystko …


Instytucje

Komitet Ochrony Praw Dziecka
ul. Hoża 27 A lok. 5
Warszawa
tel. 826 89 89
e-mail: kopd@kopd.pl
Biuro Rzecznika Praw Dziecka
ul. Śniadeckich 10
Warszawa
tel. 696 55 50

Towarzystwo Przyjaciół Dzieci
ul. Krakowskie Przedmieście 6 lok. 13, 14
Warszawa
tel. 827 78 44